
Doména podhradik.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Podhradík.
Oficiálne stránky využívajú doménu podhradik.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Hrad Šebeš
07.07.2025
Šebeš (tiež Šebešský hrad) - národná kultúrna pamiatka z 13. storočia
O Hrade Šebeš
V katastrálnom území obce Podhradík leží kultúrna pamiatka “Hrad Šebeš“ ktorý sa hrdo vypína na kopci nad obcou a je z neho nádherný výhľad na okolie až po mesto Prešov. Za jasného počasia dokonca vidno aj vrcholky Vysokých Tatier. V roku 2015 bola realizovaná už v poradí IV. etapa obnovy hradu Šebeš a zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. Bola poskytnutá dotácia z MK SR vo výške 3.100,- €. Každým rokom stúpa návštevnosť hradu a to nie len turistami zo Slovenska, ale aj zahraničnými turistami. V roku 2015 bol hrad Šebeš zapojený do projektu Prešovskej hradnej cesty aj za pomoci koordinátora Ing. Martina Sárossyho. Obec musí pracovať aj naďalej na rozvoji cestovného ruchu v obci. Návštevnosť na hrade stúpa čo sa odzrkadlilo aj na akcií v roku 2016 pod názvom 1. hradné slávnosti na hrade Šebeš, kde sa odhadovalo zhruba cez 800 až 900 účastníkov podujatia, čo je pre takú maličkú obec ako je Podhradík veľký úspech. V podujatí roka „Hradných hodov“ sa pokračovalo v r. 2017 a v r. 2018, stále so stúpajúcou tendenciou návštevníkov podujatia. V roku 2018 to bolo zhruba 1200 návštevníkov.
Správy o hrade
Tlačová správa https://presov.korzar.sme.sk/c/7458305/obnova-hradu-sebes-zmenila-pohlad-na-obec-podhradik.html
Náučný chodník
Obci sa podarilo získať grant v programe Zelené oázy nadácie Ekopolis, ktorý bol určený na spevnenie a úpravu prístupovej cesty, vďaka čomu sa zlepšila dostupnosť hradu. Časť posypového materiálu na hradnú cestu daroval miestny podnikateľ.
5. 10. 2014 sa konalo Otvorenie náučného chodníka na Hrad Šebeš. Výroba tabúľ bola financovaná z grantu nadácie Ekopolis, z programu Zelené oázy. Osadenie tabúľ vykonali hradní robotníci.
viac informácií na stránke naucnechodniky.eu
Hradný prístrešok
“Dubové kmene na stojky daroval miestny urbariát, časť reziva bola zakúpená z grantu Zelené oázy a časť zaplatilo združenie Rákociho cesta z 2% dane.”
3. etapa konzervácie nálezov murív 2014
(spracované podľa záverečnej správy, z ktorej pochádzajú aj citované údaje)
V centrálnej časti hradu bolo potrebné dokončiť archeologický a architektonicko - historický výskum a zamerať pôvodné časti murív.
Práce zabezpečovali siedmi pracovníci a jeden koordinátor.
Na začiatku roka bolo uskutočnených niekoľko dobrovoľníckych brigád na likvidáciu krovín v okolí hradnej ostrožiny.
30. 4. 2014 sa uskutočnila vstupná obhliadka hradu so zástupcami Krajského pamiatkového úradu.
4. 6. 2014 sa uskutočnila dobrovoľnícka brigáda zameraná na archeologický výskum. Začali sa aj práce na archeologickom výskume v predstihu pred nástupom hradných robotníkov. Všetok vykopaný materiál - kamene i suť boli zužitkované na hrade na murárske práce a zásypy korún zakonzervovaných častí.
17. 6. 2014 bol vďaka pomoci dobrovoľných hasičov z obce Kapušany hrad zásobený úžitkovou vodou.
14. 11. 2014 klčovanie krovín na južnom svahu. Po odstránení hrabanky bol nájdený nový architektonický prvok - kamenný záklenok. Pri klčovaní boli všetky uvoľnené kamene zo strmého svahu zozbierané a uskladnené pre murárske práce na budúcu sezónu.
Výkopové práce
“Boli zamerané na sondu v centrálnej časti nádvoria, kolmo na severnú hradbu (bolo odkryté jej vnútorné líce) s cieľom nájsť južnú hradbu.” Odstránil sa aj suťový zával z nádvoria po úroveň stanovenú pamiatkovým úradom. Celková plocha výkopových prác v roku 2014 bola približne 50 metrov štvorcových.
September 2014 - “Archeologická sonda narazila na pôvodnú časť južnej hradby.” “Vďaka tomuto objavu je možné presne stanoviť šírku nádvoria.”
Konzervačné práce
Trvali od 2. 7. do 10. 10. 2014 a celkový objem nového muriva bol asi 25 metrov štvorcových. Súbežne s murárskymi prácami pokračoval aj archeologický výskum.
Rekonštruovaná časť muriva bola založená na línii pôvodných lícnych kameňov. Najhrubšia časť muriva severnej hradby presahovala 3 m. Bol používaný kameň vytriedený z archeologických prác, ktorý keď sa minul bol nahradený kameňom zozbieraným zo svahu pod hradom.
“S dovozom piesku pomohla armáda SR s pomocou vojenského vrtuľníka z blízkeho letiska Prešovského vrtuľníkového krídla ASR. Celú akciu vymyslel a inicioval hradný robotník Vincent Klobušovský. Posledných 10 ton piesku bolo zložených na lúke pod hradom, kde ich hradní robotníci navrecovali. Na druhý deň 12. 9. 2014 bol tento piesok s pomocou vrtuľníka transportovaný na hrad, vďaka čomu sme ušetrili minimálne dva týždne práce. Týmto sa ku dvom ministerstvám (MKSR a MPSVR) pridalo do obnovy hradov aj tretie - Ministerstvo obrany SR.”
Obnova hradu
Od 2.mája 2012 sa začala obnova hradu Šebeš v obci Podhradík.
Realizovalo ju 5 ľudí – dvaja pracovníci z Prešova, dvaja z Vyšnej Šebastovej a jeden domáci obyvateľ. Cieľom v rámci projektu bolo prístupniť a oživiť hrad v Podhradíku a tým aj oboznámiť verejnosť s jeho existenciou a zatraktívniť túto oblasť Slánskych vrchov a podporiť turistický ruch v regióne. Mnohí obyvatelia Prešova a blízkeho okolia o hrade v tejto obci nevedeli. Ďalšími zámermi bola následná starostlivosť o hradnú lokalitu, propagácia Prešovskej hradnej cesty a príprava sprievodných podujatí.
Začalo sa s presekávaním prístupových ciest na hrad a úpravou hradného vrchu. Vystrihávali sa náletové dreviny a likvidovalo sa suché drevo. Pripravila sa tým lokalitu aj na archeologický prieskum, ktorý sa onedlho začal
Už počas dvoch týždňov sa objavili prvé hradné tajomstvá – nápisy na skalách, záseky a diery do skál na drevené trámy, zvyšky hradného múru. Začalií sa ukazovať pekné skalné útvary – kamenné moria, priekopy a zaujímavo tvarované skaly. V hornej časti hradu sa nachádza infotabuľa s krátkou históriou hradu a mapou okolia.Od veží na vrchu kopca je veľmi pekný výhľad na Šarišský a Kapušiansky hrad a Stráže. Všetci návštevníci sú vítaní, príďte sa pokochať výhľadom na okolie a poobzerať odkryté zákutia hradného kopca!
Dotácia na Hrad Šebeš
Audio sprievodca Hrad Šebeš
Audio sprievodca Hrad Šebeš je súčasťou mobilnej aplikácie Dante, ktorú nájdete na Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.dante
Pre bezproblémové fungovanie aplikácie na miestach so slabým signálom a pripojením k internetu vám odporúčame, aby ste si trasu Hrad Šebešstiahli do režimu offline skôr, než sa vyberiete na výlet.
Trasa Hrad Šebeš je určená hlavne dospelým so záujmom o históriu. Audio sprievodca Dante vám počas prechádzky po hradnom kopci vyrozpráva príbeh tohto miesta od najstarších čias až po súčasnosť.
Výklad vychádza z odbornej literatúry a je pripravovaný v spolupráci s odborníkmi na danú problematiku. Obsahuje preto pomerne podrobné informácie, ktoré sú zároveň podané ľahko pochopiteľnou formou.
Zverejnenie audio sprievodcu podporilo Občianske združenie Čerešňov.
Návod na inštaláciu
Hrad Šebeš - reportáž na RTVS
Repportáž o hrade Šebeš - obec Podhradík na RTVS - sledujte hrad Šebeš od minúty 8:40.